Węgiel aktywny- działanie na skórę głowy i włosy
Naturalna pielęgnacja coraz bardziej mnie wciąga i chętnie wyszukuję nowe jej sposoby zastosowania nie tylko na włosy, a także na twarz i ciało. Ostatnio do takiej naturalnej pielęgnacji postanowiłam włączyć węgiel aktywny, który oczywiście zastosowałam na włosy i dziś trochę o jego działaniu na nie.
Węgiel aktywny- wytwarzany jest z miazgi drzewnej, a następnie poddany jest pary wodnej lub silnych kwasów w celu uzyskania maksymalnej powierzchni absorpcyjnej. Ma postać czarnego proszku.
Węgiel aktywny można wykorzystać:
- jako dodatek do szamponu
- jako dodatek do peelingu.
Aby użyć węgla do mycia skóry głowy, wystarczy 1 kapsułkę dodać do odpowiedniej ilości szamponu i odrobinki wody, aby dokładnie go rozmieszać i taką mieszanką umyć dokładnie skórę głowy. Długość włosów lepiej umyć samym szamponem, węgiel może pasma wysuszyć, sprawić, że będą sztywne i matowe.
Węgiel można także połączyć z peelingiem domowej roboty, wystarczy kapsułkę wymieszać z cukrem czy kawą (opcjonalnie można dodać kilka kropel oleju) i powstałą mieszanką oczyścić skórę głowy, a następnie umyć szamponem.
Węgiel aktywny dokładnie oczyszcza skórę głowy, usuwa z niej brud, kurz, martwy naskórek, pozostałości po środkach do stylizacji oraz nagromadzone sebum. Skóra głowy po spotkaniu z węglem staje się czysta, świeża, oczyszczona i dotleniona, dzięki czemu włosy lepiej rosną i stają się mocniejsze. Włosy u nasady są uniesione i usztywnione.
Węgiel sprawdzi się na każdej skórze głowy, jednak najbardziej polecany jest do normalnej, przetłuszczające się i z łupieżem. Sucha skóra głowy może zostać podrażniona i wysuszona, dlatego nie należy zbyt często w pielęgnacji używać węgla, a po jego użyciu dobrze jest skórę głowy nawilżyć.
Węgiel aktywny można kupić w aptece lub zielarni. Dostępny jest jako tabletki lub w kapsułkach, polecam drugą wersję, dzięki której nie trzeba kruszyć tabletek, a wystarczy otworzyć kapsułkę i wysypać proszek. Koszt za 30 kapsułek to ok. 8-10zł.
Na rynku dostępny jest szampon z węglem aktywnym Sadza Soap, znacie go? Używacie węgla do pielęgnacji włosów czy ciała?
Pozdrawiam,
Anszpi
Super pomysł. Chętnie spróbuje w ramach kuracji oczyszczającej raz na jakiś czas :)
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że będziesz zadowolona z efektów :)
UsuńChyba skuszę się i wypróbuję :)
OdpowiedzUsuńPolecam :)
UsuńMam go właśnie, kupilam w Lidlu za 5zł. Póki co robilam sobie maseczki do twarzy:)
OdpowiedzUsuńJa tez robię maseczki do twarzy z mlekiem i żelatyną :)
UsuńW jakich proporcjach dajesz składniki? Czy taka maseczka nadaje się do skóry problematycznej?
UsuńPodbijam :)
UsuńDaję 3-5 łyżek ciepłego mleka i w tym rozpuszczam płaską łyżkę żelatyny i dodaję 1 kapsułkę węgla, mieszam do momentu aż powstanie gładka masa, czasem trzeba dodać mleka czy żelatyny. Potem nakładam na twarz i czekam aż zastygnie i ściągam.
UsuńTaka maseczka oczyszcza i usuwa zaskórniki, ale także wysusza więc po niej dobrze jest nałożyć krem nawilżający.
Nie ma problemu z wymyciem go z włosów?
OdpowiedzUsuńU mnie nie ma, u blondynek może pozostać ciemny nalot jeśli dokładnie nie umyją włosów ale nie powinno się to raczej zdarzyć ;)
UsuńZe względu na swój kolor włosów nie skuszę się na użycie na głowę, tym bardziej że wiem jak upierdliwe potrafi być zmycie tego węglą ;D
OdpowiedzUsuńJa mieszam kaspułkę z pastą do zębów, ponoć wybiela ale sama nie wiem czy to rzeczywiście tak jest, czy to może tylko złudzenie optyczne po wypłukaniu czarnej masy z ust :)
Słyszałam o tym sposobie na wybielenie zębów, ale nie mam do niego przekonania.
UsuńNie słyszałam o węglu do pielęgnacji włosów, a to chyba dobry pomysł. Rozumiem, ze wystarczy kupić takie opakowanie jak na zdjęciu u góry.?
OdpowiedzUsuńTen ze zdjęcia jest chyba najpopularniejszy i najtańszy, też go mam :). Takie opakowanie spokojnie wystarczy ci na długo, ja swoje męczę już ok. rok :)
UsuńMoże być takie ale są także inne, w aptece czy zielarskim na pewno dostaniesz dobre kapsułki :)
UsuńCzęsto używam węgla aktywnego do domowych maseczek, ale o zastosowaniu na włosy jeszcze nie słyszałam. Będę musiała wypróbować bo mojej łojotokowej (niestety) skórze głowy przyda się takie oczyszczenie :)
OdpowiedzUsuńMogłabyś napisać coś więcej o zastosowaniu do maseczek?:)
UsuńO proszę :) O tym bym nie pomyślała :D WYpróbuję z przyjemnością :D
OdpowiedzUsuńDaj znać jak się sprawdzi :)
Usuńo maseczkach oczyszczających z użyciem węgla aktywnego słyszałam, ale nigdy o stosowaniu go na włosy lub skórę głowy ;) super, fajnie poczytać i dowiedzieć się czegoś nowego :)
OdpowiedzUsuńo makach oczyszczających z użyciem węgla również słyszałam, ale na włosy? pierwsze słyszę.
OdpowiedzUsuńSandicious
Koniecznie muszę wypróbować. Jak dotąd czytałam o dobrym działaniu na cerę i zęby.
OdpowiedzUsuńWitaj:) ja mogę potwierdzić działanie węgla aktywnego na wybielanie ząbków , używam tego w tabletce do kruszenia . Nakładam pastę Blackwood również z węglem , krusze dodatkowo w buzi kawałek tabletki i myje tak żeby tylko przed samym spaniem. W dzień używam proszek Eucryl o smaku mięty , tylko nie często , co 3 dni. Jestem paląca i pozbyłam się tym sposobem kamień nazębny w przeciągu 2 miesięcy tylko z granicami rozsądku częstotliwości używania Eucrylu bo to on działa na kamień . Co do twarzy działa cuda , nie mam już łoju a miałam problem z nim, będę próbowała również na włosy bo przez problemy hormonalne wszystko na skórze nie jest tak jak powinno , a raczej zostały mi włosy i węgiel :) bardzo ciekawy blog ! Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńMuszę spróbować
OdpowiedzUsuńhttps://www.wiadomoto.pl/wegiel-aktywny-wlasciwosci-i-jego-szerokie-zastosowanie-w-kosmetyce/
OdpowiedzUsuńUwielbiam węgiel aktywny. Mam wrażenie, że jest dobry na wszystko !
OdpowiedzUsuńOj tak, węgiel aktywny jest super! Mam mnóstwo kosmetyków z udziałem węgla aktywnego, które są bardzo skuteczne.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń