Jak dbać o blizny?




   Blizny to nieprzyjemne pozostałości po różnego rodzaju zranieniach i wypadkach. Ślady w postaci blizn często szpecą i powodują dyskomfort psychiczny oraz fizyczny. Można jednak przyczynić się do ich zmniejszenia, usunięcia czy „zatuszowania”, wystarczy odpowiednio o nie zadać? Jak to zrobić?



   Dbanie o bliznę należy rozpocząć po zagojeniu się rany. Jednak odpowiednie dbanie o samą ranę może przyczynić się do późniejszego wyglądu blizny, więc już na samym początki należy pielęgnować zmienione miejsce. Początkowo blizna jest czerwona, ale stopniowo jaśnieje i przybiera kolor skóry lub jaśniejszy.  „Najlepsza” blizna to wąska linia, która nie jest zgrubiona, wklęsła, twarda i wyróżniająca się mocno na tle skóry. Niestety takie blizny są rzadkością przez nieodpowiednie dbanie o bliznę.



Jak domowymi sposobami dbać o bliznę?


  Sposobów dbania o blizny jest kilka, warto wykorzystywać je jednocześnie, aby jak najlepiej „zająć” się pozostałościami po ranach.  Każda blizna jest inna, co wynika ze sposobu jej powstania, może to być oparzenie termiczne, rozcięcie, zadrapanie, trądzik. Wyróżniamy blizny pooperacyjne, po cesarce, po skaleczeniach, po stłuczeniach, rozstępy. Każda z nich wymaga pielęgnacji. Warto stosować domowe sposoby na blizny:
- masaż- przyśpiesza rozpad tkanki włóknistej
- ucisk- powoduje miejscowe niedokrwienie tkanek, ograniczenie aktywności fibroblastów oraz degenerację kolagenu
- nawilżanie i natłuszczanie- zastępuje skórze produkcję sebum i uelastycznia skórę. Warto wybrać do tego oleje i masła, a także nawilżające balsamy
- stosowanie wyciągu z cebuli morskiej- pomaga w produkcji kolagenu, poprawia wygląd skóry. Stosować tylko na zagojoną ranę
- stosowanie opatrunków hydrożelowych i silikonowych- tworzą powłokę nad blizną, która pomaga w regeneracji skóry, rozjaśnia i spłaszcza wypuklenia
- stosowanie maści i żeli na blizny- najlepsze są z zawartością  alatoniny lub heparyny


Jak wybrać żel na blizny?


  Na rynku dostępnych jest wiele produktów specjalistycznych wspierających leczenie blizn. Jednak wybierając odpowiedni preparat, należy skupić się na jego składzie. Najlepiej zadziała produkt, który będzie zawierał heparynę i alatoninę.

  Żel na blizny Contractubex jest dobrym i trafnym wyborem. Zawiera substancje czynne, które wspomagają proces gojenia się skóry,  posiadają właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, zmniejszają obrzęk i bliznę, pobudzają regenerację komórek, rozluźniają tkankę blizny. Żel zawiera heparynę, alatoninę i wyciąg z cebuli, czyli najważniejsze składniki mające wpływ na blizny. Stosowanie jest łatwe i skuteczne, wystarczy nałożyć odpowiednią ilość na bliznę i masować do wchłonięcia się produktu w skórę, przy większych i stwardniałych bliznach można zrobić opatrunek i pozostawić na całą noc. Żel stosuje się dopiero po zagojeniu rany, kiedy odpadną wszelkie strupki, a rana będzie zamknięta.

  Pielęgnacja i leczenie blizn to długotrwały i monotonny proces, ale owocny. Dzięki systematyczności i zastosowaniu odpowiednich sposobów blizna z czasem staje się mniej widoczna i wyróżniająca się, dzięki czemu odzyskujemy komfort. Nie warto pozostawiać blizn bez pielęgnacji, które będą nie miłą pamiątką na całe życie.



Macie jakieś blizny? W jakie sposób dbacie o swoje blizny?












17 komentarzy:

  1. miałam operację i blizn praktycznie nie widać, warto sięga po produkty, które regenerują skórę

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam przeróżne specyfiki tego typu, ale brak mi systematyczności.

    OdpowiedzUsuń
  3. Blizny kto ich nie ma. Każdy ma jąkas, krem powinien być w każdym domu.

    OdpowiedzUsuń
  4. w zasadzie to ja mam jedną na łokciu ale chyba już nigdy mi ona nie zejdzie :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie mam żadnej blizny więc nie do końca mogę się wypowiedzieć na ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  6. ja mam niewielką bliznę po cesarce, ale trzeba się mocno wpatrzyć aby ją zauważyć :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Znam ten żel i nawet o nim pisałam. Pomógł mi uporać się z widocznością mojej pooperacyjnej blizny na kolanie, która "świeciła po oczach" z daleka.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam dwie dosyć duże blizny. Muszę sięgnąć po ten produkt, mimo że blizny są już "stare", to może chociaż troszkę będą mniej widoczne.

    OdpowiedzUsuń
  9. U mnie najlepiej sprawdził się wyciąg z cebuli morskiej, mama mi poleciła ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten żel (contractubex) jest oparty właśnie na wyciągu z cebuli :)

      Usuń
  10. Mam sporo blizn. Te z dzieciństwa są mocno widoczne. Chyba będę musiała zaopatrzyć się w taki żel.

    OdpowiedzUsuń
  11. ważna sprawa, bo jednak pielęgnacja to istotny element

    OdpowiedzUsuń
  12. Regularność jest ważna przy takich produktach. Używałam kiedyś podobnego żelu i udało mi się trochę rozjaśnić bliznę.

    OdpowiedzUsuń
  13. ostatnio odezwały się moje blizny, więc z chęcią skorzystam z Twoich porad. Szkoda, ze nie można szybciej ich zregenerować, ale ważne, że w ogóle da się coś zrobić :-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Każdą blizną trzeba się zająć, ale to wiedzą tylko Ci, których ból zmusił do tego, żeby pobiec po pomoc do fizjoterapeuty! Moja blizna po cesarce powodowała dolegliwości bólowe wiecie gdzie? W biodrze! Ból był taki, że w pewnym momencie nie mogłam nawet nigdzie podbiec ani wziąć synka na ręce. Okazało się, że to za sprawą zrostów po cc. A ten żel, który polecasz nam i też go bardzo polecam, polecił mi go właśnie fizjoterapeuta. Tylko trzeba być cierpliwym i wytrwałym, kuracja powinna trwać 2-3 miesiące! No i wcieramy parę razy dziennie.

    OdpowiedzUsuń
  15. Contractubex to jeden z lepszych takich leków na rynku. Mam nadzieję że sama nigdy nowej blizny się nie nabawię ale przynajmniej wiem już jak się ich pozbywać

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger