Kolejność nakładania kosmetyków do pielęgnacji twarzy
Stosując rozbudowaną pielęgnację twarzy można się pogubić, co i kiedy nakładać, aby odpowiednio działało. Sensowna pielęgnacja jest kluczem do zadbanej skóry twarzy. Poprawna kolejność nakładania kosmetyków jest bardzo ważna, dlatego warto stosować pielęgnacyjny schemat, powtarzając go codziennie lub w wybrane dni. Dzięki niemu każdy zastosowany produkt ma szanse zadziałać i wpłynąć na stan skóry.
Zasady nakładania kosmetyków na skórę twarzy
W pielęgnacji twarzy należy kierować się prostymi zasadami, które poprowadzą nas w odpowiednim kierunku. Nie są one skomplikowane czy trudne, a ich stosowanie zapewni lepszą wchłanialność i działanie, co przełoży się na efekty.
- Pielęgnację zawsze zaczynamy od dokładnego oczyszczenia skóry. Nakładanie kremów na nie umytą twarz nie przyniesie pożądanych efektów, a wręcz przeciwnie. Może to sprawić, że pory zostaną zapchane, pojawi się wysyp niedoskonałości.
- Nakładamy kosmetyki na podstawie ich konsystencji i struktury, czyli lżejsze, które szybciej się wchłaniają najpierw, a następnie te cięższe i utrzymujące się dłużej na skórze. Według tej zasady pierwsze kosmetyki wodniste, a potem olejowe.
- Przed nakładaniem produktów na całą twarz stosujemy te nakładane punktowo lub na wybrany fragment. Czyli preparaty na wypryski, przebarwienia, okolice oczu.
- Kosmetyki nawilżające i nawadniające, warto poprzedzić hydrolatem/ mgiełką, dzięki zawartej w nich wodzie zwiększa się wchłanianie składników aktywnych, a sama woda zostaje „zamknięta” na skórze i utrzymuje nawilżenie.
- W trakcie jednego schematu pielęgnacyjnego nigdy nie stosujemy więcej niż jeden produkt złuszczający (peeling, kosmetyki z kwasami). W ten sposób unikniemy nadmiernego złuszczenia, uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry, podrażnienia.
- Kosmetyki z witaminą C zawsze nakładamy na suchą skórę.
- Znajdź złoty środek w ilości nakładanych produktów. Zbyt mała ilość nałożonego kosmetyku może nie zadziałać tak jak powinna, tak samo działa to w drugą stronę. Nałożenie grubej warstwy produktu, może negatywnie wpłynąć na działanie. Należy obserwować swoją skórę, poznać jej predyspozycje i dostosować się do potrzeb.
- Wykonując cały rytuał pielęgnacyjny nie śpieszymy się. Należy dokładnie rozprowadzać i aplikować każdy produkt, czasem warto odczekać kilka sekund pomiędzy jednym a drugim kosmetykiem.
W jakiej kolejności nakładać kosmetyki na skórę twarzy?
Sposób pielęgnacji twarzy rano i wieczorem różni się od siebie, dlatego do każdego rytuału należy zastosować inną kolejność nakładania kosmetyków. Pielęgnacja poranna jest zazwyczaj krótsza i zminimalizowana, a wieczorna rozbudowana. W trakcie snu nasza skóra się regeneruje i warto nałożyć na nią składniki, które lepiej wchłoną i będą mieć możliwość lepszego działania.
Kolejność pielęgnacji cery krok po kroku
1. Demakijaż- stosujemy wieczorem, ewentualnie w ciągu dnia.
2. Oczyszczanie- jest to drugi krok po demakijażu lub pierwszy w porannej pielęgnacji. Wieczorem pomaga usunąć resztki makijażu, wszelkie zabrudzenia, a rano nadmiar sebum, pot czy zanieczyszczenia.
3. Peeling- stosujemy 1-3 razy w tygodniu w zależności od rodzaju skóry i jej potrzeb. Zbyt częste złuszczanie powoduje naruszenie bariery skóry, wysuszenie, podrażnienie.
4. Tonik- przywraca naturalne pH skóry, przygotowuje ją na kolejne kroki pielęgnacyjne. Nawilża, łagodzi podrażnienia, odświeża.
5. Maseczka- nie jest to obowiązkowy element codziennej pielęgnacji, ale warto stosować maski 2 razy w tygodniu. Działanie uzależnione jest od jej rodzaju maski i może być ona stosowana także w innym miejscu schematu np. maska w płacie po kremie pod oczy i produktach punktowych.
6. Krem pod oczy- pielęgnuje najcieńszą i najbardziej wrażliwą część twarzy. Warto go delikatnie wklepać w skórę wokół oczu i jeśli producent zaleca także na powieki.
7. Produkt punktowy- na wypryski lub przebarwienia. Nie należy stosować na całą twarz.
8. Serum
9. Krem o działaniu pielęgnacyjnym na dzień lub na noc.
10. Produkt z filtrem- nakładamy tylko rano, dokładamy w ciągu dnia.
11. Oleje, kosmetyki okluzyjne- utrzymują nawilżenie i nawodnienie w skórze.
Tak wygląda schemat pielęgnacji twarzy krok po kroku. Nie ma obowiązku nakładania wszystkich wymienionych produktów, plan pielęgnacji warto dostosować do siebie i potrzeb skóry. Przedstawiony schemat nie jest sztywny i nie musi sprawdzić się u każdego. Codzienna rutyna pielęgnacyjna musi być odpowiednio dostosowana do rodzaju skóry, jej problemów i potrzeb. Można stosować różnego rodzaju triki i uproszczenia np. krem na noc wymieszać z olejem, kosmetyk olejowy nałożyć pod krem, jeśli tak forma lepiej się sprawdza, maskę w płacie zastosować zamiast serum.
Macie swój rytuał pielęgnacyjny, co kiedy i jak nakładacie?
*Zdjęcie nie przedstawia kosmetyków do jednego rytuału pielęgnacyjnego. To losowo wybrane produkty.
Ja w sumie trzymam się dokładnie takiego schematu tyle, że u mnie produkty olejowe zazwyczaj służą do demakijażu lub jako serum więc nie używam ich na końcu 😀
OdpowiedzUsuńNiby oczywiste, a jednak taki poradnik jest bardzo pożyteczny.
OdpowiedzUsuńdoskonały wpis, bardzo za niego dziękuję:) zawsze mam problem co kiedy aplikować...
OdpowiedzUsuńdobrze wiedzieć. :) można uniknąć błędów
OdpowiedzUsuńWiesz co. Niby człowiek wie, a jednak w czasie używania można się pomylić. Wystarczy się zamyślić. ;)
OdpowiedzUsuńDzięki zastosowaniu takiej kolejności na pewno można zauważyć spodziewane efekty.
OdpowiedzUsuńSporo się tych kroków tu nazbierało, jeszcze więcej niż w koreańskiej pielęgnacji, myślę jednak, że szczególnie latem nie można zapominać o filtrze i nawilżeniu.
OdpowiedzUsuńPrzyzwyczaiłam się już, że moja skóra nie toleruje makijaży, bardzo rzadko je robię, w mega wyjątkowych sytuacjach, ale nawet ja trzymam się właściwej ścieżki jego robienia i zmywania.
OdpowiedzUsuńChętnie podeślę ten wpis mojej córce. Powoli dorasta do używania kosmetyków "jak dorosła" i chciałabym, by wiedziała jak to robić. A mamy to nie zawsze słucha ;) Ja sama późno odkryłam moc peelingów, czego żałuję.
OdpowiedzUsuńbardzo fajny post, nie wszyscy wiedza który kosmetyk kolejno ma być użyty - moja mama mnie zawsze o to pyta :D
OdpowiedzUsuńdyedblonde
Fajnie, że stworzyłaś taki wpis. Co prawda, teraz nie mam problemu z kolejnością, ale kiedyś miałam :)
OdpowiedzUsuńŚwietny post i z całą pewnością pomoże wielu osobom w prawidłowej pielęgnacji. Ja akurat wiem jak wszystko nakładać i tego się trzymam.
OdpowiedzUsuńZgadzam się z tą kolejnością nakładania kosmetyków, jednak nigdy ich tak dużo nie stosuję za jednym razem, bo moja buzia od razu zaczyna się buntować.
OdpowiedzUsuńJuż, gdzieś widziałam podobny poradnik. Fajnie, że też o tym piszesz. To naprawdę dziwne, że ludziom trzeba pisać, jak mają czegoś używać, kiedy jest to cholernie logiczne.
OdpowiedzUsuń