Jakie składniki aktywne w kosmetykach nakładać na skórę suchą, a jakie na mokrą?
Postanowiłam zrobić na blogu serie wpisów „To musisz wiedzieć”. Będą to krótkie i treściwe porady dotyczące pielęgnacji i nie tylko. Dzięki nim łatwiej można przyswoić wiedzę na temat pielęgnacji, kosmetyków, dbania o siebie i tematów pobocznych. Dziś temat składników aktywnych w kosmetykach i sposobie ich nakładania na skórę. Co nakładamy na skórę suchą, a co na mokrą? Sprawdźcie.
Pielęgnacja twarzy wymaga znajomości podstawowych zasad, które pozwolą w odpowiedni sposób o nią zadbać. Złe nakładanie kosmetyków może nie dać efektów stosowania, a co gorsze może przynieść efekty uboczne np. takie jak podrażnienie skóry. Ważną sprawą jest nakładanie kosmetyków ze składnikami aktywnymi na skórę suchą lub wilgotną. Jeśli stosujemy piramidę pielęgnacyjną twarzy i w kosmetykach znajdują się substancje z obu grup, należy pamiętać, aby odczekać kilka minut przed nałożeniem kolejnego produktu zwłaszcza jeśli później nakładamy substancje, które lepiej nałożyć na suchą skórę twarzy. Nie mając wiedzy jakie składniki jak nakładać zdecydowanie warto trzymać się zasady, lepiej na suchą niż mokrą.
Na skórę suchą nakładamy produkty, w których występują substancje o niskim pH, np. kwasy i retinoidy. Nakładanie ich na wilgotną skórę sprawi, że efekty będą zmniejszone lub wystąpi podrażnienie.
Na suchą skórę nakładamy:
- retinol
- witaminę C
- niacynamid
- kwas salicylowy
- kwasy AHA/PHA
- kwas glikolowy
- SPF
Na skórę wilgotną (nie mokrą) nakładamy te kosmetyki, których zadaniem jest nawilżenie i zatrzymanie wody w skórze. Warto te produkty nakładać na skórę, która została oczyszczona i delikatnie zwilżona np. hydrolatem lub tonikiem. Dzięki wilgotnej skórze substancje aktywne mogą lepiej zadziałać, zatrzymując wodę w skórze i utrzymując na długo dobry poziom nawilżenia.
Na skórę wilgotną nakładamy:
- kwas hialuronowy
- ceramidy
- peptydy
- skwalan
- probiotyki
- pantenol
- żel aloesowy
Znasz zasady nakładania kosmetyków z danymi składnikami?
Bardzo istotne, ciekawe i cenne porady i wskazówki.
OdpowiedzUsuńŚwietny post dla początkujących to bardzo przydatna wiedzą 🥰
OdpowiedzUsuńCoś nie coś o tym wiedziałam, ale teraz mam jasność w temacie - dzięki.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny pomysł z taką serią wpisów. Na pewno warto to wiedzieć i nie raz i nie dwa człowiek może popełnić jakiś błąd, a tu bedzie mógł zajrzeć i sobie przeczytać.
OdpowiedzUsuńDla mnie są to nowości, więc dziękuję za ten artykuł.
OdpowiedzUsuńDzięki za taką ściągawkę,na pewno się przyda. Nigdy wcześniej nie zgłębiałam tego tematu, a warto zadbać o bardziej świadomą pielęgnację.
OdpowiedzUsuń