Badania nieniszczące (NDT)- co to jest i dlaczego warto je wykonywać?
Badania nieniszczące (NDT) to szereg różnych procesów badawczych, które wykorzystywane są do wyszukiwania wad oraz określenia stanu nowych materiałów. Działania te są nieszkodliwe dla badanych obiektów. Najważniejszym celem badań NDT jest potwierdzenie jakości produktów, wykluczając ich wady, takie jak brak ciągłości materiału na powierzchni.
Badania nieniszczące wykonuje się po wyprodukowaniu nowego materiału, aby określić czy spełnia on dane wymagania i normy. Badania tz metody badawcze dobierane są do danego obiektu. Pozwalają one wykryć takie wady jak: pustki, pęknięcia, rysy, wtrącenia, przyklejenia oraz braki przetopów. NDT wykorzystywane jest w wielu dziedzinach przemysłu.
Rodzaje badań NDT:
- Badanie wizualne- wykonywane jako pierwsze gołym okiem lub przyrządem powiększającym
- Badanie penetracyjne- wykorzystuje zjawisko włoskowatości, czyli wnikanie penetrantu w nieciągłości wychodzące na powierzchnię oraz wyciąganie cieczy z nieciągłości. Badanie wykonuje się na stali, stopach aluminium
- Badanie magnetyczno-proszkowe- wykorzystuje się zjawisko rozproszenia pola magnetycznego zachodzącego wokół nieciągłości, dzięki czemu wykrywa wady powierzchni. Badanie wykonuje się na materiałach z właściwościami ferromagnetycznymi.
- Badania radiograficzne- pozwalają na wykrycie nieciągłości występujących wewnątrz obiektu, jak i na jego powierzchni.
- Badania ultradźwiękowe- polegają na emisji fali ultradźwiękowej do badanego materiału.
- Badania szczelności metodą pęcherzykową- polega na nałożeniu środka pianotwórczego na badane złącze, a następnie nałożenie przyssawki próżniowej. Jeśli występuje nieszczelność jest ona zobrazowana na złączu, pojawiają się pęcherze gazowe w miejscu jej wytworzenia.
- Badania twardości- pozwalają bez wpływania na materiał określić jego twardość oraz stopień odporności na odkształcenia.
Jak widzicie jest wiele badań pozwalających określić powierzchnię danego materiału. Warto z nich korzystać, aby potwierdzić że nasz materiał jest wart uwagi i spełni się w danym wykorzystaniu. W Polsce firmą, która zajmuje się takimi badaniami jest NAFTO.
Wpis reklamowy
Bardzo ciekawy post, dzięki któremu zdobyłam nową dla mnie wiedzę.
OdpowiedzUsuń